Jak wzmacniać fundamenty przy pomocy mikropali?
Mikropale, które wykorzystywane są w budownictwie od lat pięćdziesiątych, znane są również pod nazwą pali fundamentowych. Jest to jeden z rodzajów palisad, który sprawdza się zarówno w budownictwie prywatnym, jak i przemysłowym czy usługowym. Z naszego tekstu dowiesz się, jak wzmacniać fundamenty przy pomocy mikropali.
Mikropale - co to takiego?
Mikropale pozwalają na postawienie budynku bez względu na warunki wodno-gruntowe. Do ich zalet należy duża wydajność, a także możliwość użycia lekkiego sprzętu. Dzięki temu prace z wykorzystaniem mikropali można stosować w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Innym walorem tej technologii jest także duża nośnością, wysoka sztywność osiowa i małe osiadanie.
Mikropale mogą występować jako pale wiercone o średnicy mniejszej niż 30 cm lub też pale przemieszczeniowe o średnicy mniejszej niż 15 cm. Doskonale nadają się do wzmacniania fundamentów. Sprawdzają się także przy stabilizacji osuwisk i nasypów, jak również podczas zabezpieczania ścian głębokich wykopów. Palowanie stosuje się najczęściej w celu wzmocnienia fundamentów już istniejących budynków i mostów oraz do stabilizacji obiektów na gruntach słabonośnych. Coraz częściej służą również do kotwienia elementów podlegających wyporowi, posadowienia słupów energetycznych czy nawet dużych mostów.
Jak używa się mikropali?
Przed przystąpieniem do pracy z użyciem mikropali konieczne jest wykonanie badań gruntu. Następnie można przystąpić do wzmacniania fundamentów, które wymaga użycia gwoździ gruntowych. Mikropale sytuuje się pod narożnikami budynków albo też wzdłuż ścian nośnych. W przypadku bardzo wymagającego terenu może się zdarzyć, że będą one wymagały dodatkowego zbrojenia. Zastosowanie mikropalowania pozwala przenieść ciężar budynku na grunt przez fundamenty. Jest to doskonała metoda w przypadku wymagającego podłoża, ponieważ mikropale zabezpieczają grunt oraz stabilizują powierzchnię.