Jakie warunki musi spełniać dobra konstrukcja oporowa?
Najważniejszą kwestią decydującą o skuteczności zabezpieczeń wykopów budowlanych jest wybór właściwej konstrukcji oporowej. To od niej będzie bowiem zależało zarówno bezpieczeństwo pracowników, jak i całej inwestycji. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie warunki musi spełniać dobra konstrukcja oporowa.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konstrukcji oporowej?
Aby konstrukcje oporowe właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju prac. Nie można jednak polegać tutaj jedynie na intuicji, ponieważ odpowiednie postępowanie wymaga przeprowadzenia szeregu prac geotechnicznych, mających ścisłe regulacje prawne. Przed przystąpieniem do wyboru technologii zabezpieczania wykopów budowlanych, należy uwzględnić liczne czynniki. Istotna jest zarówno specyfika terenu i jego otoczenia, jak i rodzaju gruntu oraz wielkości wykopu. Oprócz tego trzeba także wziąć pod uwagę możliwości zastosowania konkretnej metody i związanych z wyborem danego rozwiązania kosztów. Analiza tych czynników pozwoli wybrać dobrą konstrukcję oporową, która w najlepszym stopniu spełni swoje funkcje.
Najczęściej stosowane konstrukcje oporowe
Do najpopularniejszych rodzajów konstrukcji oporowych należą:
- ścianki berlińskie - zaliczane do tymczasowych konstrukcji oporowych. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów. Mogą stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych, dzięki czemu stosunkowo łatwo można ją dopasować do większości planów budowy,
- ścianki szczelinowe - ich zastosowanie nie powoduje drgań i wstrząsów, co skutecznie zapobiega uszkodzeniu pobliskiej infrastruktury. Są one wytrzymałe, łatwe w montażu, estetyczne, a także stosunkowo tanie,
- palisady - tam, gdzie klasyczne metody okazują się zbyt kosztowne lub trudne do wykonania dobrym wyjściem jest skorzystanie z palowania palami CFA.