Jakie znaczenie mają warunki gruntowe przy wierceniu studni głębinowej?
Własna studnia to doskonały sposób na uniezależnienie się od sieci wodociągowej, szczególnie w dobie stale wzrastających cen. Jeśli istnieją ku temu warunki, najlepiej wybrać studnię głębinową, która pozwoli wydobyć wodę z większych głębokości i będzie z pewnością bardziej wydajna od studni kopanej. Dowiedz się, jakie znaczenie mają warunki gruntowe przy wierceniu studni głębinowej.
Jak wykonuje się studnie głębinowe?
Studnia głębinowa jest to pionowe ujęcie wód podziemnych, które umożliwia czerpanie wody z głębszych warstw wodonośnych. Aby rozpocząć roboty, należy wykonać odwiert właściwy oraz zamontować rury studzienne. Do wykonania otworu wiertniczego służą profesjonalne wiertnice, które ułatwią wiercenie studni nawet w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach. Z kolei po zakończeniu wiercenia trzeba określić parametry studni, aby dokonać właściwego doboru pompy głębinowej, która powinna zapewniać jak największą wydajność przy jednocześnie niskich kosztach instalacji oraz eksploatacji. Końcowym etapem budowy studni głębinowej będzie wykonanie jej obudowy i doprowadzenie wody do miejsca przeznaczenia.
Czy przed wierceniem należy sprawdzić warunki gruntowe?
Przed przystąpieniem do inwestycji, należy sprawdzić poziom wody na terenie planowanej studni głębinowej. Można to ustalić wykorzystując metodę elektroporowego badania gruntu lub wykonując odwiert próbny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ znalezienie odpowiedniego miejsca pozwoli studni najlepiej spełniać jej funkcje. Warto znaleźć taki punkt, w którym woda zdatna do picia będzie znajdowała się poniżej warstwy zaskórnej, będzie ona wtedy bowiem zdatna do picia. Istotne jest także uwzględnienie uwarunkowań technicznych - trwałości i twardości podłoża, pochyłości, a także planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystko to pozwoli na umiejscowienie studni w optymalnym miejscu.