Kiedy zabezpieczenie wykopu palisadami jest konieczne?
Przed przystąpieniem do wyboru technologii zabezpieczania wykopów budowlanych, należy przeprowadzić prace geotechniczne zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki nim możliwy będzie wybór najlepszej konstrukcji oporowej. Niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie palowania. Dowiedz się, kiedy zabezpieczenie wykopu palisadami jest niezbędne.
Jak wybrać rodzaj palowania?
Dobór odpowiedniego rodzaju palisady musi uwzględniać wymagania techniczne związane z planowanymi obciążeniami wznoszonej budowli, ale też rodzaj podłoża i jego nośność. W celu właściwej stabilizacji ścian wykopu stosuje się kilka rodzajów palisad. Do najpopularniejszych z nich należą:
- mikropale to pale wiercone mające średnicę mniejszą niż 30 cm lub pale przemieszczeniowe o średnicy mniejszej niż 15 cm. Stosuje się je najczęściej w celu wzmocnienia fundamentów już istniejących budynków i mostów oraz do stabilizacji obiektów na gruntach słabonośnych,
- kolumny DSM to technologia opierająca się na zastosowaniu zaczynu cementowego. Wykorzystywane są jako podstawowy sposób wzmacniania słabego podłoża. Dzięki nim można zapobiec osiadaniu gruntów pod budynkami,
- pale CFA wykonuje się poprzez wkręcenie ciągłego świdra o pustym rdzeniu w podłoże. Stosuje się je w celu wzmocnienia fundamentów już istniejących budynków i mostów oraz do stabilizacji obiektów na gruntach słabonośnych.
Zabezpieczenie wykopu palisadami jest konieczne w sytuacjach, kiedy klasyczne metody okazują się zbyt kosztowne lub trudne do wykonania. Znakomicie sprawdzają się one przy większości inwestycji zarówno z uwagi na możliwość ich stosunkowo prostego i szybkiego przygotowania, jak i ze względu na znikome oddziaływanie na bezpośrednie otoczenie. Sprawdzają się także w sytuacji, kiedy trzeba ograniczyć wibracje i hałas. Bardzo ważny jest też fakt, że wiercenie pali, nie wywołuje przemieszczeń gruntu, co pozwala na zachowanie układu warstw i pierwotnej spoistości.