Koszty wiercenia studni. Ile przeznaczyć na inwestycję?
Jeśli nieruchomość, do której musi zostać doprowadzona woda znajduje się w zbyt dużej odległości od sieci kanalizacyjnej, jedynym rozwiązaniem jest wywiercenie studni głębinowej. Sprawdź, ile pieniędzy przeznaczyć na inwestycję oraz jak wygląda wiercenie studni głębinowej.
Jakie są koszty postawienia studni głębinowej i co się na nie składa?
Koszty wiercenia i postawienia studni głębinowej nie należą do najniższych, jednak inwestycja szybko się zwraca. Niemal od razu po jej postawieniu można cieszyć się własną czystą, źródlaną wodą całkowicie za darmo! Na koszt inwestycji składają się koszty:
- badań geologicznych,
- wykonania odwiertu,
- zbiornika hydroforowego,
- pompy głębinowej,
- stacji uzdatniania,
- badań norm wody w sanepidzie.
Koszt badań geologicznych, które mają na celu ustalenie, czy dany grunt nadaje się do wywiercenia w nim studni głębinowej, wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od powierzchni badanego obszaru i ukształtowania terenu. Koszt wykonania odwiertu wynosi od 150 do nawet 280 złotych za odwiert jednego metra bieżącego studni. Ceny różnią się w zależności od regionu.
Kolejnym wydatkiem, który trzeba będzie ponieść w związku z wierceniem studni głębinowej jest inwestycja w pompę głębinową. W zależności od modelu, mocy i producenta cena urządzenia waha się w przedziale od 250 zł nawet kilku tysięcy złotych. Wydajną, dobrej jakości pompę kupisz za około tysiąca złotych.
Wartość zbiornika hydroforowego, niezbędnego w przypadku studni głębinowych, zależy od jego pojemności. Najmniejszy kupisz już za 300 złotych, w przypadku dużych pojemności trzeba się przygotować na koszt rzędu około 1000 złotych. Został jeszcze koszt badania norm wody w sanepidzie, wynoszący od 200 do 400 zł oraz koszt stacji uzdatniania, jeśli okaże się, że woda ze studni nie nadaje się bezpośrednio do spożycia. Ceny stacji uzdatniania wody wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Etapy wiercenia studni głębinowej
Studnie głębinowe wierci się w kilku etapach. Pierwszym etapem, przed przystąpieniem do właściwego wiercenia jest określenie maksymalnego zapotrzebowania na wodę. Jeśli bowiem planowany pobór wody przekroczy 5m3 na dobę potrzebne będzie specjalne zezwolenie na wiercenie studni głębinowej. Następnie należy sprawdzić poziom wód gruntowych w docelowym miejscu wiercenia studni, metodą elektrooporowego badania gruntu lub wykonując odwiert próbny. Odwiert pozwoli określić między innymi, na jakiej głębokości znajduje się sklepienie oraz spąg warstwy wodonośnej, a także wskaże, jaki jest stopień miąższości gleby. W ten sposób szacuje się również docelową głębokość i wydajność studni. Po zgromadzeniu potrzebnych danych można wykonać odwiert właściwy i zamontować rury studzienne. Wykorzystywane przez nas wiertnice na przyczepie zapewniają odpowiednie pole manewru i zminimalizują zniszczenia. Następnie, po wykonaniu właściwego odwiertu przeprowadzamy próbne pompowanie. Znając parametry studni można dokonać właściwego doboru pompy głębinowej, która powinna zapewniać jak największą wydajność przy niskich kosztach instalacji oraz eksploatacji. Gdy prace wiertnicze zostaną ukończone wykonujemy obudowę studni oraz doprowadzamy wodę do nieruchomości.