Rodzaje robót drogowych
Każdy z nas bez trudu może wskazać jakie czynności zaliczane są do robót drogowych. Polegają przede wszystkim na budowie i naprawie nawierzchni, a także jej poszczególnych warstw. Wskazać należy, że są elementem inżynieryjnych robót budowlanych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat robót drogowych?
Jakie znaczenie mają roboty drogowe na tle prac budowlanych?
Roboty drogowe, tak samo, jak inne prace budowlane, muszą spełniać specyficzne wymagania techniczne, które określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Dlatego też powinny przebiegać zgodnie ze specyfikacjami technicznymi, które określa się oddzielnie dla robót inwestycyjnych. Roboty drogowe dzieli się ze względu na inwestycyjne i utrzymaniowe.
Jakie prace zalicza się do inwestycyjnych robót drogowych?
Inwestycyjne roboty drogowe to prace budowlane, które związane są z budową nowych dróg. Podkreślić należy fakt, że zakres wskazanych prac jest niezwykle szeroki. Występują w tym przypadku wszystkie działania przygotowawcze od projektowania nowego obiektu budowlanego po wykonanie podbudowy, a także ostatecznej nawierzchni.
Zasadniczą kwestią dotyczącą robót inwestycyjnych są czynności związane z właściwym odwodnieniem nowo powstającej drogi. W tym przypadku trzeba wykonać sprawny system odprowadzania wody deszczowej, który składa się z przepustów pod drogą, czy też studzienek kanalizacyjnych.
Zaznaczyć trzeba, że drogi to nie tylko jezdnie, ale także chodniki, podjazdy, parkingi, ścieżki rowerowe, place. W związku z tym wykonanie wskazanych fragmentów architektury zalicza się także do inwestycyjnych robót drogowych.
Co warto wiedzieć na temat utrzymaniowych robót drogowych?
Roboty utrzymaniowe obejmują zagadnienia związane z odpowiednią koncentracją dróg. W zakres wchodzą przede wszystkim remonty uszkodzonych elementów dróg, przede wszystkim naprawy nawierzchni jezdni narażone na szczególne zniszczenie.
Podkreślić należy fakt, że ubytki w powierzchni jezdni dotyczą głównie asfaltu. W związku z tym na drogach wewnętrznych, jak i placach prywatnych przedsiębiorców coraz częściej mamy do czynienia z solidnymi nawierzchniami z kostki brukowej, bądź betonowej. Są one znacznie bardziej odporne na aktywność skrajnych temperatur, czy soli drogowej.