Wiercenie studni krok po kroku
Studnie były w dawnych czasach niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa. Dzisiaj, coraz częściej rezygnuje się z takiego rozwiązania. Mimo wszystko, jeżeli mieszkamy na wsi, gdzie jest utrudniony dostęp do bieżącej wody, wywiercenie studni może się okazać bardzo dobrym pomysłem. Nie należy brać się za kopanie dołu samemu. Istnieją firmy, które specjalizują się w budowaniu studni i z pewnością doradzą nam, gdzie wykopać źródło wody.
Co warto wiedzieć o kopaniu studni
Wywiercenie własnego źródła wody nie będzie możliwe w każdym miejscu. Do wykopu studni potrzebny jest odpowiedni rodzaj gruntu. Kiedy gleba jest bardzo twarda, a ukształtowanie terenu uniemożliwia dojazd ciężkiego sprzętu na miejsce, kopanie ręczne będzie niemożliwe.
Od rodzaju studni zależy także zapotrzebowanie określonej ilości wody. Kiedy będziemy czerpać z niej więcej zasobów, głębokość dołu może być większa. Należy pamiętać, że jakość wody też ma ogromne znaczenie. Przed korzystaniem ze studni, należy przeprowadzić odpowiednie badania.
Rodzaje studni
- Studnie kręgowe
Dzisiaj stosuje się je bardzo rzadko. Są one dosyć płytkie, ponieważ jej głębokość sięga maksymalnie 7 metrów. Ściany są obudowane betonowymi osłonami, a jakość wody nie jest najlepsza. Fachowcy odradzają budowanie takich studni w ogródkach.
- Studnie wiercone
Te studnie są wiercone ręcznie lub za pomocą ciężkiego sprzętu, jednak ta metoda jest odpowiednio droższa. Wodę można pobierać z różnych głębokości, a do środka wprowadza się specjalne rury oraz filtr, który sprawia, że pobieranie zasobów ze źródła jest o wiele bezpieczniejsza. W porównaniu do studni kręgowych te wiercone są o wiele bardziej popularne.