Zastosowanie studni depresyjnych w odwadnianiu wykopów
Woda, która zalewa wykop budowlany musi być odpompowana, a w zależności od zastosowanej metody obniżeniu ulega również poziom wód gruntowych. Konkretny sposób działania musi być odpowiednio dopasowany do warunków wodno-gruntowych. Wśród wielu metod dużą popularnością cieszą się studnie depresyjne. Dowiedz się, jakie jest ich zastosowanie w odwadnianiu wykopów.
Studnie depresyjne - co to takiego?
Podczas wykonywania prac budowlanych, w szczególności zaś związanych z przygotowaniem wykopów, dużym problemem może okazać się woda zalegająca w wykopie. Nie tylko może ona zagrozić bezpieczeństwu inwestycji, ale nawet uniemożliwić dalsze prowadzenia prac. Z tego powodu przed przystąpieniem do kolejnych etapów, konieczne jest jej usunięcie. Jedną z bardziej efektywnych metod odwadniania wykopów budowlanych są studnie depresyjne, które składają się z szeregu studni wierconych. Każda studnia wyposażona jest w wielostopniową, zatapialną i elektryczną pompę głębinową. Podczas wypompowywania wody ze studni i opróżniania wykopu powstaje lej depresyjny. Obniżenie zwierciadła wody przy użyciu studni depresyjnych wymaga kontroli ciśnienia spływowego, które powinno być skierowane w dół. Ważne jest także, aby ograniczyć prędkość obniżania poziomu wód o określone wartości, w zależności od rodzaju podłoża oraz ukształtowania terenu.
Studnie depresyjne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie przepuszczalność gruntów budujących warstwę wodonośną jest dość wysoka. Do odwaniania wykopów, których grunty są słabo przepuszczalne służą natomiast studnie depresyjne próżniowe. Zarówno jedne, jak i drugie stosowane są nie tylko na gruntach dobrze i słabo przepuszczalnych, lecz również tam, gdzie wykorzystanie agregatów igłofiltrowych jest niemożliwe. Metoda ta nadaje się także do odwadniania wykopów głębokich oraz w celu obniżenia naporu hydrostatycznego na dno wykopu fundamentowego.