Drenaże
Drenaże są bardzo ważnym elementem w zagospodarowaniu terenów zielonych czy budynków użyteczności publicznej. Zwykły drenaż, który jest najczęściej stosowany, składa się z rur z perforacjami, przez nie odprowadzany jest nadmiar wody. Niemniej jednak to rozwiązanie ma pewną wadę, może ona wpłynąć na jego wydajność oraz funkcjonalność. Woda, która dostaje się do rur z dużą siłą, powoduje, że ziemia oraz kamienie zostają zassane i gromadzone wewnątrz rurki drenarskiej. Z czasem ten gromadzący się materiał zamula otwory w rurach, co prowadzi do całkowitej ich blokady. Przez to drenaż staje się nieskuteczny, a woda zatrzymuje się w ziemi. Właśnie dlatego przy projektowaniu i budowie systemów drenarskich warto skorzystać z bardziej innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na zapewnienie szybkiego odprowadzenia nadmiaru wody na dłuższy czas. Sprawdź również inne sposoby odwodnienia wykopów budowlanych.
Czym są drenaże francuskie?
Jedną z ciekawszych metod na odwodnienie terenu jest stosowanie drenażu francuskiego. Jest to udoskonalona wersja zwykłego drenażu, składająca się z sączka wykonanego z materiału mineralnego, który jest otoczony specjalnym rodzajem geowłókniny. Dzięki temu drobne cząstki gruntu nie są w stanie przedostać się do środka sączka. Wymiary drenażu oraz parametry materiału geotekstylnego dobierane są na podstawie konkretnych wymagań projektowych oraz warunków panujących w danym miejscu.
Do budowy drenażu francuskiego stosuje się przede wszystkim kruszywo mineralne pochodzące ze skał niereagujących z wodą. Warto również pamiętać o tym, że układając geowłókninę, należy umieścić ją z zakładkami, a następnie połączyć za pomocą zszywek lub spinkami. Takie rozwiązanie zapewnia dużą szczelność i trwałość konstrukcji. Dobra jakość wykonania drenażu francuskiego może zagwarantować skuteczne odwodnienie terenu nawet przez kilkadziesiąt lat.