Monitoring wibracji
Monitoring wibracji jest niezwykle istotny przy pracach budowlanych związanych z montażem elementów obudowy wykopu takimi jak profile stalowe, dwuteowniki czy heby ścianek berlińskich lub grodzic stalowych, larsenów ścian szczelnych, w których często towarzyszą drgania przy zastosowaniu metody wibracyjnej. Powstają one w wyniku wykorzystania ciężkiego sprzętu, takiego jak palownice, kafary, wibromłoty. Wibracje generują drgania podłoża gruntowego, które mogą być przenoszone na sąsiednie obiekty budowlane. Dlatego ważne jest prowadzenie bieżącej kontroli poziomu drgań, co pozwala na odpowiednie zabezpieczenie sąsiedniej zabudowy przed poważnymi uszkodzeniami.
Pomimo zastosowania nowoczesnych i bezrezonansowych wibromłotów bardzo wysokich częstotliwości, które generuję minimalne wibracje, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom generalnych wykonawców i inwestorów, często wykonujemy pomiary drgań jako proforma w celu potwierdzenia, że zastosowana wibracyjna technologia montażu grodzic stalowych ścianki szczelnej i profili stalowych ścianki berlińskiej mieści się granicach stosowanych przez nas polskiej normy PN-B-0217, a w przypadku braku możliwości interpretacji przy pomocy skali SWD dla wysokich budynków stosujemy normę DIN 4150-3.
Pomiary drgań stosujemy w czasie rzeczywistym w odniesieniu do w/w norm, a po zakończeniu pomiarów przedstawiamy raport z wynikami i z wnioskami z całego procesu budowalnego związanego z zabezpieczeniem wykopu.
Na czym polega mierzenie wibracji?
Mierzenie natężenia drgań to proces polegający na zebraniu informacji trzech zmiennych prostopadłych na przestrzeni czasu trwania rejestracji. W ten sposób można dokładnie określić skutki wibracji i wpływające na nie czynniki. Wyniki pomiarów pozwalają na wskazanie źródeł wibracji oraz szybkie podjęcie działań zapobiegawczych.
Wibracje na budowie nie tylko mają wpływ na budynki i infrastrukturę, ale mogą także negatywnie oddziaływać na zdrowie pracowników. Działanie lawet, pokonywanie nierówności drogi, ruch kołowy czy kolejowy oraz przemysłowe hałasy, wpływają na ciało. Dotkliwe wibracje mogą powodować bóle kręgosłupa, zawroty głowy, problemy z równowagą oraz inne dolegliwości. Dlatego też kontrola natężenia wibracji na budowie to ważny aspekt, który może zapobiec negatywnym skutkom dla pobliskich budowli, ale także i dla pracowników oraz innych osób.
Pomiary wartości przekazywanych na budynki przez podłoże gruntowe to również ważny aspekt w monitorowaniu wibracji. Właściwe kontrolowanie wpływu ruchu kołowego, kolejowego czy działalności przemysłowej na podłoże jest konieczne, aby móc odpowiednio zareagować na wszelkie nieprawidłowości i uniknąć poważnych uszkodzeń. Dlatego też prowadzenie pomiarów wibracji to jedno z niezbędnych narzędzi monitoringu drgań, pozwalające na podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych.