Ścianki szczelne
Ścianki szczelne to niezwykle popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie przy pomocy grodzic stalowych. Grodzice stalowe stanowią najważniejszy element szczelnej obudowy wykopu, a sama ścianka szczelna stanowi świetną alternatywę dla ścianki szczelinowej. Tak samo jak ścianki betonowe ścianki szczelinowe, ściana szczelna też może być montowana jako bezwibracyjna, chociaż najbardziej popularne metody to wbijanie i wibrowanie. Pozwalają na skuteczne i efektywne zabezpieczanie wykopów budowlanych, co jest niezbędne w przypadku prawidłowego postawienia budynku. Ścianki larsen wykonane z grodzic stalowych inaczej zwanymi jako larseny lub plastikowych grodzic winylowych PCV, są one wytrzymałe i estetyczne, zapewniając jednocześnie minimalne odprężenie gruntu za zabezpieczeniem wykopu. Montaż ścianek szczelnych jest stosunkowo łatwy, zwłaszcza jeśli grunty są stabilne. Jednak w przypadku trudnych warunków gruntowych należy przewidzieć dodatkową modyfikację gruntu poprzez podwiercanie otworów pod grodzice - larseny, a świetny efekt można uzyskać poprzez połączenie kilku technologii np. ścianki szczelnej i berlińskiej jako wykop wstępny. Możliwość łączenia technologii sprawia, że możliwe jest stworzenie niemalże każdego rozwiązania, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Ścianki szczelne z grodzic stalowych mogą być wykonane jako tymczasowa obudowa wykopu przeznaczona do odzysku lub tracona jako mur oporowy lub pionowa przesłona przeciwfiltracyjna, przeznaczona do pozostawienia, gdzie takie rozwiązania stosuje się w głębokich wykopach kubaturowych lub liniowych, a także na nabrzeżach portowych, drogach, autostradach, skarpach, nasypach kolejowych czy składowiskach odpadów. Ściana szczelna to bardzo dobre rozwiązanie jako szczelna obudowa wykopu.
Podstawowa zaleta stosowania wciskanych ścianek szczelnych to minimalizacja drgań i wstrząsów, a co za tym idzie – ograniczenie uszkodzeń pobliskiej infrastruktury. Łączna cena takiego rozwiązania sprawia, że jest ono bardzo konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu do innych sposobów zabezpieczania wykopów ścianą szczelinową. Zastosowanie ścianek szczelnych umożliwia praktycznie natychmiastową realizację wykopu, a co dalej za tym idzie zabudowę obiektu po postawieniu fundamentów. Ścianki te są montowane w gruncie gęsto w zamki grodzic, co pozwala na uzyskanie szczelnej powierzchni, a w przypadku dużych obciążeń ścianka szczelna może być kotwiona lub rozparta.
Zalety larsenów stalowych
Larseny jako stalowa ścianka larsen są bardzo popularnym i powszechnie stosowanym materiałem w budownictwie. Mają wiele zalet, które powodują, że są one chętnie wybierane przez inwestorów oraz architektów. Jednym z największych atutów larsenów stalowych jest ich wysoka wytrzymałość na ściskanie, co czyni je idealnymi do stosowania jako wsparcie dla murów szalunkowych w czasie betonowania. Ponadto są lekkie i łatwe w transporcie, co ułatwia ich manipulację na placu budowy. Ścianki larsena okazują się również odporne na korozję, dzięki czemu ich trwałość jest znacznie wyższa niż innych materiałów.
Kolejną zaletą larsenów stalowych jest ich elastyczność. Mogą być łatwo dostosowywane do różnych wymiarów i kształtów, co umożliwia uzyskanie optymalnej konstrukcji. Stalowe larseny są też bardzo stabilne i odporne na naprężenia, dlatego z powodzeniem można je stosować zarówno na placach budowy, jak i jako część budynków. Następną korzyścią związaną z larsenami stalowymi jest ich atrakcyjny wygląd. Ich eleganckie i nowoczesne wzory mogą stanowić docelową ścianę garażu podziemnego oraz stać się elementem wyróżniającym architekturę danej konstrukcji. Z uwagi na różnorodność kształtów i rozmiarów larseny stalowe stanowią nieograniczone pole do popisu dla projektantów, którzy mogą kreatywnie wykorzystać te elementy w swoich projektach.
Ostatnią, ale nie najmniej ważną zaletą larsenów stalowych jest ich stosunkowo niski koszt w porównaniu z innymi bezwibracyjnymi i szczelnymi technologiami takimi jak ściany szczelinowe lub palisady. Dzięki temu są one popularnym wyborem na placach budowy, szczególnie kiedy chodzi o prowadzenie prac związanych z tymczasowym zabezpieczeniem wykopu. Zapewniamy m.in. ścianki szczelne z grodzic stalowych.
Czym się różni ścianka szczelna od szczelinowej?
Ścianki szczelne i ściany szczelinowe to dwa różne rozwiązania, które służą do zabezpieczenia wykopów, jednak różnią się między sobą konstrukcyjnie oraz wymaganą technologią wykonania.
Ściany szczelinowe są stosowane przy budowie głębokich, wielokondygnacyjnych fundamentów, takich jak podziemne parkingi, stacje metra czy centra handlowe. Są to konstrukcje betonowe lub żelbetowe, formowane w pionowych szczelinach wykopu. Ich wykonanie wymaga dużej wiedzy oraz specjalistycznej technologii i sprzętu. W porównaniu do ścianek szczelnych stosuje się je bardziej przy bardzo głębokich wykopach, często ograniczających napływ wody gruntowej do dna wykopu, ale ich podstawowym przeznaczeniem jest konstrukcja stała, docelowa i trwale związana z budynkiem.
Ścianki szczelne są wykonane przeważnie ze stali jako grodzice stalowe, inaczej larseny, chroniące wykop przed osuwaniem się ziemi. Mogą powstawać np. z drewna, stali, żelbetu lub tworzyw sztucznych. Ich montaż i demontaż jest szybki i łatwy, a także charakteryzują się one niższymi kosztami w porównaniu do ścianek szczelinowych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ świetnie sprawdzają się w różnych sytuacjach, gdzie niezbędna jest stabilizacja okolic wykopów lub wybudowanych już konstrukcji podziemnych. Bez nich prace te byłyby trudniejsze i bardziej czasochłonne W przypadku możliwości dojazdów maszyn do odzysku larsenów ściankę szczelną projektuje się jako obudowę tymczasową, przeznaczoną do odzysku. Takie rozwiązanie w porównaniu do ściany szczelinowej jest często dużo tańsze, biorąc pod uwagę nawet dodatkowe koszty związane z zasypką czy wykonaniem żelbetowej ściany garażu.